• BIST 100

  3.020%0,01
 • DOLAR

  18,1039% 0,14
 • EURO

  18,2118% -0,27
 • GRAM ALTIN

  1.018,2% -0,32
 • Ç. ALTIN

  1680,03% -0,32
 • Cuma 33.5 ° / 20.7 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 20 ° Açık hava
 • Pazar 34.2 ° / 19.8 ° Açık hava

Halil İbrahim Kırtaş


ZAMAN'IN KIYMETİ

Sözlerime başlarken öncelikle zamanın tanımını yapmak istiyorum. Olmuş ve olacak hâdiselerin birbiri ardınca cereyan edişinin düşüncemizde meydana getirdiği başı ve sonu belli olmayan, ölçülmüş veya ölçülebilen döneme 'zaman' demekteyiz.


            Zaman denilince, Peygamber Efendimiz'in (sav) unuttuğumuz ancak aklımızdan hiç çıkarmamamız gereken şu hadisi geliyor aklıma: Beş şey gelmeden önce beş şey'in kiymetini biliniz; Hastalık gelmeden önce sağlığın, yaşlılık gelmeden önce gençliğin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin, meşguliyet gelmeden önce zamanın ve ölüm gelmeden önce dünya hayatının. Efendimiz (sav) zamanın öneminden bizlere böyle bahsediyorken, Allah (c.c.) Asr Suresinde zamana yemin ediyorken, bizler ne yapıyoruz? Zamanı deyim yerindeyse  'bozuk para' gibi harcıyoruz. Zamanımızın çoğunu bizlere faydası olmayan işlere ayırıyoruz. Bizlere faydadan çok zarar veren sosyal medyada zamanlarımızı heba ediyoruz. Ve bizler zamanımızı böyle israf ediyorken  yarın Mahkem-i Kübrada hesaba çekilmeyeceğimizi zannediyoruz?

           

            Konunun önemini başka bir hadisle anlayama çalışırsak, Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: İki nimet vardır ki, insanların çoğu onları değerlendirme hususunda aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit. Burada aldanmaktan maksat, biz insanların bu iki nimet hep elimizin altındaymış gibi yaşadığımız vurgusudur. Oysa sağlık her an değişebilir, boş vaktimiz var olsa da  ansızın bir meşguliyet dururumu orataya çıkabilir.

           

            Zamanımızı etkili kullanmak istiyorsak bir iş bitince hemen başka bir işe koyulabilmeliyiz. Zamanımızdan verim almak  istiyorsak hep daha güzel iş yapmak için çabalamamız gerekmektedir. Daha güzel iş yapmak kelimesinin altını özellikle çizmek istiyorum. Burada ki kasıt en mükemmel iş demek değildir. Hep daha iyi iş yapabilmektir. Sürekli gelişebilmektir.

           

             Zamanı yönetmek nefsin tuzağına düşmemek için oldukça önemlidir. Çünkü zaman’ın en büyük düşmanı nefistir. Biz onu meşgul etmezsek o bizi şer ile meşgul eder. Bizlere düşen zamanımızı verimli bir şekilde kullanıp başta Rabbimizin rızasını kazanarak, kendimize, ailemize ve toplumumuza faydalı olabilmektir. Zaman nimetini en verimli bir  şekilde kullanabilme duası ile...