Mehmed Akif Aslan


IŞIK TUT/ULMASI

Işık; aydınlatır, kör eder, yol gösterir, vitamin sağlar, netleştirir, ürkütür…


“Işık” çoğumuzun zihninde aydınlatan unsur olarak yer edinmiştir. Lakin ışığın fazlası kör edebilirken, azıda karanlıkta bırakıp yoldan çıkarabilir. Kavramlara yüklediğimiz anlamlar, o kavramları anlayış biçimimizin en önemli ipuçlarıdır. Daha önce ışık hakkında böylesine detaylı düşüneceğim aklımın ucundan geçmezdi. Aklımın ucundan geçmeye kalksa da herhalde ucunda bir yerde takılır kalırdı.

Işıktan bahsetmişken ışık sağlayıcılardan da bahsetmeliyiz. Peki sizce sadece güneş, ay, yıldızlar, elektrikli materyaller mi ışık sağlar? Muhtemelen evet. Bu çoğumuz tarafından kabul edilen bir bilgidir. Işık sağlayıcılarımız bizim yolumuzu aydınlatıp işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Peki önemli diğer bir ışık sağlayıcının olduğunu söylesem size! Evet dostlar, bu ışık sağlayıcı “İnsan”dır.

Çevremizdeki insanlar bizim yolumuzu aydınlatabilirken tam aksine bizi karanlıklar içerisinde de bırakabilir. İşte burada en önemli unsur “Işık Tutulması”na yakalanmamak! “Ne anlatmaya çalışıyorsun biraz daha detaya girelim.” dediğinizi duyar gibiyim. Tutulma nasıl gerçekleşir? Tutulma: “Bir gök cisminin, araya başka bir cismin girmesiyle bütününün veya bir bölümünün görünmez duruma gelmesi olayı.” olarak tanımlanmaktadır. İki kişi arasında giren üçüncü bir kişinin oluşturduğu görünmemezlik durumu diyebiliriz.

İşte Işık tutulmasında da bu durum geçerlidir. Işık sağlayan kişi ile sizin aranıza giren üçüncü bir kişi size yansıyan ışığın yönünü değiştirebilir, ışığın çok fazla yansımasını sağlayabilir, ışığınızı tamamen kesebilir. Işık tutulması neticesinde bir şekilde yolunuzu aydınlatan o ışığın veriminden sizi mahrum bırakabilir. Peki kim bu üçüncü kişi ?

Bu üçüncü kişi, boş vaktiniz olabilir, yanlış tercihleriniz olabilir, tembelliğiniz olabilir, vurdumduymazlığınız olabilir… Bu örnekleri artırabiliriz. Bunu illa ki bir insan olarak algılamamıza gerek yok. Elbette ışığınızı kesen, ya da ışığınızı kendi ışığı gibi gösteren ışık bezirganlığı yapanlar olacaktır. Kâh sizi gölgeleyecek, kâh sizin ışığınızın yönünü değiştirecektir. Lakin siz siz olun ışığın sizin önünüzde açtığı o yoldan vazgeçmeyin. Çünkü ışık tutanlara şükretmek ışık tutulmasında araya girenlere nefret etmekten daha önemlidir.

Tembellikten, yanlış tercihlerden, boş vakti verimli değerlendirememekten uzak durmalıyız. Çünkü ışık tutulması ile mücadele etmeyi öğrenmeliyiz. Işığa yüklediğimiz anlamları tecrübelerimiz ile harmanlamalıyız. Karanlıkta kaldığımızı fark ettiğimiz an gerekiyorsa kendi ışığımızı kendimiz yakmalıyız.

Çünkü her şey seninle başlar! Ya ışık ol, ya aydınlık ol ama asla araya girip tutulmaya sebep olan kişi olma! Güneş güneşliğinden övünüyor mu? Ya da ampül, “Bugün ne ışık verdim be” diyor mu? Bu bahsettiklerimi yapmıyorlar. Çünkü onlar işlerini yapıyorlar. İşleri ışık olup aydınlatmak. Lakin tutulmaya sebep olanlar övünmeyi çok seviyor. Övünmekle sınırlı kalmayıp ışığın tek kaynağının kendileri olduğunu sanıyor.

Esen kalın dostlar!

 

Kaynakça

Erişim adresi: https://sozluk.gov.tr/ (16.05.2020 tarihinde veri çekilmiştir.) • Cuma 28 ° / 13 ° Güneşli
 • Cumartesi 30 ° / 16 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 30 ° / 21 ° Güneşli

Bursa

05.06.2020

 • İMSAK 03:34
 • GÜNEŞ 05:28
 • ÖĞLE 13:07
 • İKİNDİ 17:05
 • AKŞAM 20:37
 • YATSI 22:22
 • BIST 100

  109.537%0,39
 • DOLAR

  6,7579% 0,08
 • EURO

  7,6644% 0,08
 • GRAM ALTIN

  372,64% 1,27
 • ÇEYREK ALTIN

  614,856% 1,27