Tapu harcı gerçek değerinden alınacak

Meclis'e sunulan yeni vergi düzenlemesiyle tapu harcı "gerçek devir ve iktisap bedeli" üzerinden ödenecek. 300 bin liralık ev için tapuda 100 bin lira üzerinden işlem yapılamayacak ve devletin vergi kaybı önlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tapu harcı gelirini arttırmak için kolları sıvadı. Tapuda satış bedelini az göstermek yöntemi ile vergi kaybına yol açanlar tek tek belirlenecek. Tapuda evin değerinin az gösterilmesi yöntemini sonlandırmak için ekspertiz zorunluluğu getirilecek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü taşınmaz değerleme sistemi üzerinden fiyatlama yapılacak!

Meclis'e sunulan 45 maddelik vergi paketiyle konut alım satımında da yeni dönem başlıyor. Mevcut yasaya göre, gayrimenkul devirlerinde ve ilk alımlarda tapu harcı emlak vergisi değerinden az olmamak üzere beyan edilen bedel üzerinden yatırılıyor. Yeni düzenlemeyle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ya da yaptırılmış bir değer tespiti varsa, tapu harcı değerden az olmamak üzere "gerçek devir ve iktisap bedeli" üzerinden ödenecek.

Gayrimenkullerin tapuda satış yoluyla devri işlemine ilişkin tapu harcı oranını, gayrimenkullerin harca esas alım satım bedellerine göre farklılaştırmaya yönelik Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor. Yasal düzenlemeyle tapu harcı için vatandaşın değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen gerçek değer esas alınacak.

Mevcut uygulamaya göre kişinin beyanı ve rayiç bedel esas alındığı için 300 bin liralık ev alan kişi 100 bin lira beyanda bulunarak indirimli tapu harcı imkânından yararlanıyor. Yüzde 3 vergi ile 3 bin lira tapu harcı ödüyor. Yasal düzenlemeyle tapu harcı gerçek değerden yatacağı için düşük beyan sona erecek. Konut ve işyeri satışlarında devletin yıllardır uğradığı vergi zararı sona erecek.

DÜŞÜK GÖSTERENE CEZA

Sonradan yapılan incelemede, tapu harcının emlak vergisi değeri veya Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nce tespit edilen değerden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği saptanırsa aradaki farkın yanı sıra yüzde 25 oranında vergi ziyaı cezası alınacak. Değerler periyodik olarak takip edilecek. Bölge değerinin altında işlem yapan vatandaş ya da firma uyarılacak, işlem yapıldıysa Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili birimlerince inceleme yapılacak.

Anahtar Kelimeler: harcı gerçek değerinden alınacak