• BIST 100

  11172,8%0,15
 • DOLAR

  32,93% 0,10
 • EURO

  35,87% 0,02
 • GRAM ALTIN

  2529,47% -0,20
 • Ç. ALTIN

  4116,11% 0,00

Otomobillerde ÖTV indirimi!

Otomobilde ÖTV matrahları için düzenlemeye gidildi. Karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenlemede elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi matrahları yeniden belirlendi.

Güncel 18.11.2023 12:42:00 0
Otomobillerde ÖTV indirimi!
Haberi Sesli Oku

Otomobilde ÖTV matrahları değişti! Fiyat listelerini yerinden oynatacak karar: Erdoğan imzaladı, bugün yürürlüğe girdi.

Elektrikli araçlardaki matrah oranları güncellendi. Yapılan değişikliğe göre motor gücü 160 kW'yı geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı. Matrah düzenlemesi bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Edinilen bilgilere göre, böylece sadece elektrik motora sahip olup söz konusu matrah eşiğine giren otomobillere daha düşük maliyetle ulaşılabilmesi hedefleniyor. Düzenlemeyle konvansiyonel yakıtla çalışan otomobillere olan talebin egzoz gazı salımı bulunmayan otomobillere yönelmesi teşvik edilirken, çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

ARAÇ FİYATLARI LİSTELERİNE YANSIYACAK
Bir önceki uygulamada motor günü 160 kW'yı aşmayanlar için ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin liraydı. Şu anda bu rakam 1 milyon 450 bin liraya yükseltildiği için yüzde 40'lık dilim yerine yüzde 10'lık ÖTV diliminden vergilendirme yapılıp satışa sunulacak. Halihazırda kampanyalarla sıfır otomobil fiyatları geri çekilirken yeni matrah düzenlemesinin de etkileri listelere yansıyacak ve bazı modeller için daha fazla indirim söz konusu olacak.

BENZİNLİ VE DİZELDE ERDOĞAN’IN ONAYI GEREKLİ
Son alınan kararla birlikte benzin, LPG ya da dizel yakıtlı araçlar için herhangi bir ÖTV matrah indirimi açıklanmadı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın talebi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı olmadan ÖTV matrahlarında değişiklik yapılamıyor.

İŞTE ÖTV'SİZ OTOMOBİLLERİN FİYAT LİSTESİ
Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, Resmi Gazete'de yayımlanan elektrikli araç ÖTV matrah güncellemesi sonrasında yüzde 10'luk dilime giren otomobillerin listesini paylaştı. İşte herkesin merak ettiği matrahı değişen marka ve modellerin tam listesi...

 


Haber Editörü

Eyüp Yaşar

Anahtar Kelimeler: Otomobillerde indirimi!
38.5° / 21.5°

YAZARLARIMIZ

DİĞER HABERLER