DİĞER HABERLER

Son günlerde hem TL’nin dolar ve Euro karşısında yaşadığı rekor değer kayıpları hem devam eden çip krizi, son bir yılda yüzde 20-35 aralığında zamlanan otomobil fiyatlarına yeni zamlar getirecek.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, fiyatlardaki artışın liste fiyatlarına göre belirlendiğine dikkat çekerek, zamların anlık bir şekilde gerçekleşmediğinin altını çizdi.

Tiftik, “Kaçınılmaz olarak kur arttıkça yeni gelen araçların fiyatı da artıyor. Çünkü aldığınız bedel Euro’ya bağlı. Son döviz kuruna göre yeni fiyat ayarlaması yapılacaktır” dedi.

Toyota Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan ise, kurdaki son rekorlara işaret ederek “Bu ay sonuna kadar bayiler ve distribütörler sabredecek ancak 1 Kasım’dan itibaren maalesef otomobil fiyatları artacak. Kur kaynaklı zamlar yüzde 5’ten aşağı olmaz” diye konuştu.

Söz konusu zamların 1 Kasım’dan itibaren her ay iki kez yapılması ihtimali olduğuna işaret eden sektör temsilcileri, TL’deki rekor değer kayıplarının bu yılın son çeyreğinden 2022’nin ilk 2-3 aylık dönemine kadar araç fiyatlarını toplamda yüzde 30’a kadar artıracağını kaydetti.

ÇİP KAYNAKLI ZAM TOPLAM YÜZDE 35’İ BULABİLİR
Otomotiv sektörü temsilcilerinden aldığımız bilgiye göre, son bir yılda araç fiyatlarında yaşanan artışta çip krizi kaynaklı zam en az yüzde 10 oldu. Buna göre, çip krizinin araç zamlarındaki payının bir yıl içerisinde yüzde 35’leri bulabileceği ifade ediliyor.

Sorunlara bütüncül bir gözle bakıldığında hem çip krizinin araç üretiminde ve tedariğinde yarattığı sorunların hem alüminyumdan çeliğe yükselen ham madde fiyatlarının üretim maliyetlerini artırmasının fiyatlarda etkili olduğu görülüyor. Buna yurt içinde yüksek kur ve yüksek enflasyonun da eklenmesi, otomobil fiyatlarında yeni zamlar yaratıyor.

OTOMOBİL FİYATLARI ARTACAK

Şimdiye kadar yüzde 10'luk zamma yol açan çip krizi 2022 sonuna kadar toplam yüzde 35'lik zamma neden ola bilir.
Anahtar Kelimeler: OTOMOBİL FİYATLARI ARTACAK