Mevzuata aykırı ışıklandırmalara ceza kesiliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ekiplerince yapılan açıklamada Türkiye genelinde araçlarda mevzuata aykırı olan ışıklandırma sistemli araçlara yönelik denetim gerçekleşirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ‘’Karayollarında seyir halinde bulunan araçlarda, standartlara aykırı ışık donanımları bulundurulduğu ve trafik güvenliği ile can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek şekilde geceleri sis ve uzun hüzmeli ışık donanımlarının ayarsız kullanıldığı, standartlara aykırı olarak farklı renk, aşırı parlak ve çok sayıda led, projektör vb. uygulamalarda artış olduğu yapılan denetimler ve Genel Müdürlüğümüze yapılan müracaatlardan anlaşılmaktadır.

Mevzuata aykırı şekilde veya ayarları bozuk kullanılan ışık donanımları ile son dönemde sıkça rastlanan arka sis lambasının 2’ye çıkarılması ve seyir halinde sürekli yakılması nedeniyle seyir esnasında karşı istikametten gelen ya da takip eden araç sürücülerinin gözlerinde geçici görme bozukluklarına dolayısıyla trafik kazalarının oluşumuna sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Belirtilen olumsuzlukların önüne geçilmesi, trafik güvenliğinin sağlanması, sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması amacıyla 30 Ekim 2019 tarihinde, ülke genelinde “Standart Işık Donanımı ve Mevzuata Uygun Işık Kullanımına” yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde;

43.066 araç/sürücü denetlendi,
2.391 sürücünün ışık donanımını uygunsuz kullandığı tespit edildi,
612 araç trafikten men edildi,
270 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,
Toplam 6.042 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.
Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize öncelikli olarak kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’ ifadeleri yer aldı.