• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıkladı.

Güncel 21.03.2024 14:31:00 0
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Haberi Sesli Oku

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 500 baz puan artırdı. Bu kararla birlikte politika faizi yüzde 50'ye yükseltildi.

SIKILAŞMA DEVAM EDECEK 
Para Politikası Kurulu Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın öncülüğünde toplandı. Merkez Bankası'ndan beklenenin aksine faiz artışı kararı geldi. Geçtiğimiz ay yüzde 45 olan politika faizini 500 baz puan artırıldı. Artışla birlikte politika faizi yüzde 50'ye yükselmiş oldu. PPK metninde sıkı para politikası duruşunun altı çizilerek, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir." denildi.

SABİT TUTULMUŞTU
Merkez Bankası, geçen ay istifa eden Hafize Gaye Erkan'ın yerine Fatih Karahan’ın getirilmesinin ardından, 8 ay sonra ilk kez faiz artırmamış ve politika faizini yüzde 45'te sabit tutmuştu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tüketim malı ve altın ithalatı yavaşlayarak cari dengedeki iyileşmeye katkı verirken,
yakın döneme ilişkin diğer göstergeler yurt içi talepte dirençli seyrin sürdüğüne işaret etmektedir.

Hizmet enflasyonundaki katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip etmektedir.

Kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı dikkate alarak politika faizinin artırılmasına karar vermiştir.

"SIKI PARA POLİTİKASI DURUŞU SÜRDÜRÜLECEK"
Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon
beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu
sürdürülecektir.

"DEZENFLASYON 2024 YILININ İKİNCİ YARISINDA TESİS EDİLECEK"
Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para
politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon 2024 yılının ikinci yarısında tesis edilecektir.

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürmektedir.

"KREDİ BÜYÜMESİ VE MEVDUAT FAİZİNDE ÖNGÖRÜLENİN DIŞINDA GELİŞMELER OLMASI DURUMUNDA PARASAL AKTARIM MEKANİZMASI DESTEKLENMEYE DEVAM EDİLECEK"
Bu çerçevede, ay içinde yapılan düzenlemelerle finansal koşullar sıkılaştırılmış, para politikası aktarımı desteklenmiştir. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenmeye devam edilecektir. Likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının etkin şekilde kullanılması sürdürülecektir.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.


Haber Editörü

Eyüp Yaşar

Anahtar Kelimeler: Merkez Bankası kararını açıkladı
34.9° / 16°

YAZARLARIMIZ

DİĞER HABERLER