Marketler 4 günlük sokağa çıkma yasağında açık mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından 4 gün sokağa çıkma yasağı kararında marketlerin çalışma saatleri de düzenlendi. Peki, 4 gün sokağa çıkma yasağında marketler ve bakkalların açık olacağı saatler neler?

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile 23, 24, 25 ve 26 Nisan'da 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı olacağını duyurdu. Alınan 4 gün sokağa çıkma yasağı kararında marketler ve bakkalların da çalışma saatleri düzenlendi. Vatandaşların mağdur olmaması için market ve bakkallar da belirlenen saatlerde açık olacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA MARKETLER AÇIK MI?

Genelgede marketlerin çalışma durumu ile ilgili şu ifadeler yer aldı;

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla; a) Market, bakkal, manav ve kasaplar;

a.1- Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 15.05.2020 Cuma günü market, bakkal, manav ve kasaplar saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

a.2- Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak.

a.3- Kısıtlamanın olduğu 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın marketlerin çalışma durumu ile ilgili şu bilgileri verdi:

" 16, 17, 18, 19 Mayıs tarihlerinde yine sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasının 18, 19 Mayıs günlerinde bakkal, market, manav, kasap, fırın, tatlıcı gibi işletmelerin ve online platformların saat 10.00 ila 16.00 arasında hem satış hem evlere servis için açık olabilmelerine imkan sağlıyoruz."