DİĞER HABERLER

NTV’nin haberine göre, ABD’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, araştırmanın başında kansere yakalanmamış olan 50 yaş üstü erkekler ve 55 yaş üstü kadınlardan oluşan 25 bin kişilik bir grup 5 yıl boyunca takip edildi. 


Araştırma kapsamında 4 gruba ayrılan deneklerden ilk gruba günlük D vitamini ve Omega 3 takviyesi, ikinci gruba D vitamini ve Omega 3 plasebosu, üçüncü gruba Omega 3 ve D vitamini plasebosu, son gruba ise yalnızca plasebolar verildi. 


5 yıl sonunda katılımcılardan 1671’si göğüs, akciğer, lösemi, prostat kanseri gibi kanserin agresif formlarına yakalandılar. Sonuçlar, gruplar arasında kansere yakalanma oranlarında önemli bir farklılık göstermedi ancak kanser ölümlerinin, D vitamini takviyesi ile ciddi derecede azaldığı görüldü. Diğer yandan, araştırmacılar Omega 3 takviyesinin kansere etkisi ile bir bağlantı bulamadıklarını açıkladılar.

JAMA dergisinde yayımlanan sonuçlarda, günlük olarak D vitamini takviyesi alanlarda, metastazın durması nedeniyle kanserin şiddetinin sonraki aşamalara ilerlemesinin yüzde 17 oranında azaldığı kaydedildi. Araştırmacılar, normal aralıklarda vücut-kitle endeksine sahip kişilerde ise bu oranın yüzde 38’e kadar çıktığını açıkladı.

KANSERE KARŞI MÜTHİŞ ÇÖZÜM! BİLİM İNSANLARI AÇIKLADI

ABD'nin en köklü üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, D vitamini takviyesinin kanserde ölüm riskini yüzde 40 düşürdüğü saptandı.