iNEGöL’DE EZAN SESiNDEN RAHATSIZ OLDULAR

Orhaniye Mahallesi’nde bulunan Çinili Camii’nden okunan ezandan rahatsız olan bir vatandaş Diyanet İşleri Başkanlığı’na şikâyette bulundu. Şikâyetin ardından iddiaya göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ‘Sesi kısın’ uyarısı geldi.

Orhaniye Mahallesi’nde bulunan Çinili Camii’nden okunan ezandan rahatsız olan bir vatandaş, Diyanet İşleri’ne şikâyette bulunarak, şu ifadeleri kullandı: “Bursa İnegöl Çinili Camii’nin imamı ya çok bağırıyor ya da hoparlör sesini çok yükseltmişler. Camlar çatlayacak neredeyse Kulaklarımızı tırmalıyor sesi”

9 Ekim 2018 tarihinde gelen şikâyeti Diyanet İşleri Başkanlığı aradan 1 yıl geçtikten sonra değerlendirirken, gelen şikâyet hakkında herhangi bir incelemeden olan, ‘Sesi kısın’ emrini vermesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Orhaniye Mahallesi sakinleri, konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Her şikâyetin ardından ezan sesi kısılacaksa o zaman ezan hiç okunmasın. Ses çok yüksekmiş. Hatta neredeyse camları çatlatacakmış. Böyle bir şey mümkün değil. Biz de bu mahallede ikamet ediyoruz. Neden aynı şey bizim başımıza değil de şikâyetçi olan vatandaşın başına geliyor” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinleri ezan sesinin kısılmasını istemezken, konu ile ilgili ilçe müftülüğünün nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

Anahtar Kelimeler: iNEGöL’ SESiNDEN RAHATSIZ OLDULAR