• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Fransa, Türkiye'den mevsimlik tarım işçisi alacak!

Fransa, farklı ülkelerden mevsimlik tarım işçisi almak için hazırlık yapmaya başladı. İşte detaylar...

Dünya 28.02.2024 15:29:00 0
Fransa, Türkiye
Haberi Sesli Oku

 

NOW Haber Anchorman'i Selçuk Tepeli Fransa'daki işçilerle konuştu.Fransa, farklı ülkelerden mevsimlik tarım işçisi almak için hazırlık yapmaya başladı. İşte detaylar...

Fransa'daki fuar binasında kısa süreli bir kaza da atlatan Tepeli, çiftçi ve köylülerle bindiği asansörde mahsur kaldı. Tepeli, birlikte mahsur kaldığı çiftçilere "Şimdi burada neler oluyor sorun ne?" diye sordu.Bir çiftçiden gelen "Avrupa Birliği, Fransa'ya o kadar teşvik veriyor ama gördüğünüz gibi bizi yukarıya taşımaya yetmiyor. Biz Avrupalı çiftçiler kaba, kötü insanlar değiliz. Hayati önem taşıyan gıdalar moda değil maalesef. Üretmezsek telefon mu yiyeceksiniz?" yanıt dikkat çekti. Ucuz iş gücünden şikayet eden işçiler, artık kazanamadıklarını belirterek tarım faaliyetlerinde çalıştıracak işçi bulamadıklarını belirtiyor.

Fransa domates üreten bir ülke olmasına rağmen Türkiye'den de domates ithal ediyor. Şimdi de mevsimlik işçi almak için harekete geçiyor.Türkiye'nin de dahil olduğu proje kapsamında mevsimlik tarım işçilerine ayda 3 bin Euro maaş verilmesi planlanıyor.

Fransız Ulusal Meclisi Milletvekili Mohamed Laqhila, Tepeli'ye yaptığı açıklamada projenin detaylarını anlattı. Laqhila, "Onların Fransa'ya gelmesini kolaylaştırmak için mevsimlik sözleşmeler yapmayı planlıyoruz." diye konuştu.


Haber Editörü

Eyüp Yaşar

34.9° / 16°

YAZARLARIMIZ

DİĞER HABERLER