• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Erdoğan: İsrail'e borçlu olanlar rahat konuşamıyor

Almanya Başbakanı Scholz ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; "İsrail'e borcu olanlar rahat konuşamıyor" dedi.

Siyaset 18.11.2023 11:15:00 0
Erdoğan: İsrail
Haberi Sesli Oku

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'deki dramın sona ermesi için yoğun gayret sarf ediyor. Resmi ziyarette bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

Görüşmede İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları, Türkiye ile Almanya ikili ilişkileri ve küresel konular ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede derhal ateşkesin sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması gerektiğini, akan kanın durdurulmadığı her gün insanlığın kaybettiğini belirtti.

Şansölye Scholz ile bir araya geldi

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi.

Ortak basın toplantısı düzenlediler

İki lider kritik toplantı öncesi basın mensuplarının karşısına geçerek görüşmede ele alınacak maddeleri açıkladı.

Yüzüne bakarak söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazze'de insanlık dramı yaşandığını belirtirken Almanya Şansölyesi'nin yüzüne açık açık İsrail'in soykırım yaptığını söyledi.

"Gazze'de 13 bin kişi öldürüldü"

"Açık ve net konuşmayı severim, o şekilde konuşacağım" diyerek cümlelerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'de şu ana kadar 13 bin kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

"Hamas'ın silah varlığı ile acaba İsrail'in silah varlığı mukayese edilebilir mi?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Açık ve net konuşmayı severim, o şekilde konuşacağım. Çünkü 7 Ekim tarihi, bir başlangıç olarak anlatılıyor. 7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor.

Şu an itibariyle 13 bin Filistinli çocuk, kadın, yaşlı öldürülmüştür. Artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı, her taraf yerle yeksan oldu.

Şu anda yatıyorlar, kalkıyorlar, Hamas, Hamas, Hamas... Hamas'ın silah varlığı ile gücü ile acaba İsrail'in silah varlığı ve gücü mukayese edilebilir mi? Şu anda İsrail'in nükleer silahı var mı? Var ama bunu İsrail'e sorarsanız 'var' demez. Çünkü onlar yalanı çok iyi kullanırlar.

"Bizim İsrail'e borcumuz yok, borcu olanlar rahat konuşamıyor"

Eğer elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak, hesabını tarihe veremeyiz. Borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar rahat konuşamıyorlar. Biz holocoast cenderesinden geçmedik. Çünkü insana saygımız bizim başkadır. Ben ilk defa antisemitizm konusunda ilk kez tavır koyan liderim. Bundan dolayı da kimseye borcumuz yok.

Şimdi bizim bu seyahatimizde bunları tabi konuşacağız ama bütün bunların yanında konuşmamız gereken önemli bir meselede bunu nasıl çözeceğimiz. İnsani ateşkese acaba Türkiye ile Almanya ne kadar katkıda bulunabilir. Bu adımları beraber nasıl atabiliriz. Burası önemli. Bir hafta sonra sayın Steinmeier İsrail'e gidiyor. Kendisinden ricada bulundum. Siz bir taraftan tutun biz de diğer taraftan tutalım ve bu ateşkesi birlikte sağlayalım. Bu adımı atar ve böyle bir insani ateşkesi Almanya-Türkiye birlikte sağlayabilirsek bu ateş çemberinden bölgeyi kurtarma imkanı yakalayabiliriz.

Rehine takası

Rehinelerin takası deniliyor. Rehine dediğiniz zaman İsrail'deki rehinelerin sayısı nedir, öbür tarafta Hamas'ın elindeki rehine sayısı nedir. Buna baktığımız zaman kat ve kat İsrail'in elinde rehine var. Bunu da görmemiz lazım. Biz bütün bunlara varız. Biz nasıl Karadeniz'den Tahıl Koridoru'nda bir çalışma ortaya koyduysak biz Avrupa, Afrika böyle bir ayrım yapmadık. Çok açık ve net söylüyorum Karadeniz Tahıl Koridoru'ndan gelen tahılın yüzde 40'ı Avrupa'ya gitti. Yüzde 14'ü Afrika'ya, yüzde 14'ü de bize geldi.

Türkiye olarak olayların başından beri sivilleri hedef alan saldırıları hiçbir şekilde tasvip etmediğimizi dile getirdik. Hepimizin önceliği ateşkesin sağlanması ve insani yardımların akışının engelsiz olarak sağlanması.

"Türkiye olarak amacımız huzurun ve barışın hakim olduğu bir iklim oluşturmak"

Şu ana kadar 10 uçak dolusu insani yardımı biz Mısır'a gönderdik ve en son gemiyle 666 ton gıda, sahra hastanesi gibi oraya gönderdiklerimiz oldu. Ama bütün dert akan kanın durmasında. Şimdi en son 27 kanserli hasta ve refakatçileri olmak üzere Türkiye'ye aldık. Kendilerini dünde hastanede ziyaret ettim.

Temennimiz daha fazla hastayı da yaralı veya kanserli onları da ülkemize almak ve tedavilerini yapmak. Fakat yaşananlar 1967 sınırları temelinde iki devletli çözümün kaçınılmaz olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türkiye olarak amacımız İsrail ve Filistinlilerin yan yana yaşadığı huzurun ve barışın hakim olduğu bir iklimi oluşturmaktır.

"Türkiye, NATO'da sıradan bir ülke değil"

Öncelikle NATO'nun önde gelen ülkelerinden bir tanesi ilk beşin içerisinde yer alan bir ülkeyiz Türkiye olarak. Türkiye, NATO'da sıradan bir ülke değil. Şu anda NATO'nun içerisinde düşüncesi, kanaati kimin ne olursa olsun."


Haber Editörü

Eyüp Yaşar

34.9° / 16°

YAZARLARIMIZ

DİĞER HABERLER