DİĞER HABERLER

Merkez Bankası, son toplantısında 10,25 olan politika faiz oranını 475 baz puan artırarak 15'e yükseltti. Buna göre vatandaşın bankada olan parasının getiri oranı da değişecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunun Ekonomist Enver Erkan milliyet.com.tr'ye şu değerlendirmelerde bulundu: " Merkez Bankası, politika faizini 475 baz puan artışla %15 seviyesine getirirken, 1 haftalık repo oranını artık tek fonlama oranı olarak tesis etti ve piyasa faizlerinde faiz koridorunun veya GLP'nin yarattığı oynaklığa son vermiş oldu.

Merkez Bankası'nın faizi %15 yapmasının aslında bankaların kaynak maliyetine bir önceki güne göre marjinal bir etkisi yok, çünkü geçerli olan faiz zaten %14,8'di. Dolayısıyla fiili artış aslında sadece 20 baz puan civarında oldu.

Bankaların kaynak maliyetini asıl artıran unsur, bundan önceki süreçte Merkez Bankası'nın ucuz fonlama kanallarını kısarak bankaları en pahalı borç verme oranı olan GLP'ye yöneltmesiyle her gün artan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetiydi.

Mevduat faizleri anlamında, enflasyona karşı pozitif reel getiri oluşturan MB faizi %15 geçerli ve referans alınan oran olacaktır.

Merkez Bankası'nın EVDS verilerinde bankaların ağırlıklı olarak uyguladığı mevduat oranının 1 yıla kadar vade için 6 Kasım haftasında %11,7 olduğu görülüyor.

Bu sabah itibariyle bankaların mevduat faiz oranlarında ilgili vadede en yüksek uygulanan oran %15. Bu oranlar artırılabilir.

Bu durumda; 12 aya kadar vadede %11,7'den TRY mevduata yatırılan 100 bin TRY %3 stopaj oranı düşüldükten sonra nette 11 bin 349 TRY getiri ile 111 bin 349 TRY olurken; Bugün %15 ile 100 bin TRY aynı vadede nette yine brüt getiriden stopaj düşüldükten sonra 14 bin 550 TRY net getiri ile 114 bin 450 TRY olur."

BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT! O ORANLAR DEĞİŞTİ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 475 baz puanlık faiz artırımı vatandaşın bankada olan parasına da yansıyacak.