DİĞER HABERLER

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Kovid-19 nedeniyle yoğun bakımda olan 27 hastadan 14'ünün hiç aşı olmadığını, 13'ünün ise aşılarını tamamlamadığını belirterek, " Aşısız olanlar en büyük tehlike altında olan grup." dedi.

Özellikle hastaneye yatan vatandaşların çoğunlukla aşı olmayan ve iki doz aşısını tamamlamamış kişiler olması nedeniyle uzmanlar vatandaşları uyarmaya devam ediyor. 

Bu konuda Sabah'a konuşan Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan  Prof. Dr. Nurettin Yiyit, çarpıcı bilgiler verdi.

YOĞUN BAKIMDA YATAN AŞISIZ VE İKİ DOZ AŞI OLMAYANLAR

Kovid-19 nedeniyle hastanedeki yoğun bakımlarında 27 hastanın olduğu bilgisini veren Yiyit, " 14'ü aşısız, 13'ü de aşı takvimini tamamlamamış hasta. Yatan hasta sayısı da 127, bunların içinde aşı takvimini tamamlamış olanlar 4 kişi. Yatanlarda en büyük grup aşısızlar." dedi.

"HİÇ AŞI YAPMAMIŞ OLANLARIN ORANI YÜZDE 65 VE ÇOĞUNLUKLA GENÇLER"

Hiç aşı yapmamış olanların oranının da yüzde 65 olduğunu ve çoğunlukla gençler olduğunu dile getiren Yiyit,"Hiç aşı yapmamış olanların oranı yüzde 65 ve çoğunlukla gençler. Aşı takvimini tamamlamamışlar ikinci grup. Yatanların yüzde 95'i aşısız ya da aşı takvimini tamamlamamış kişiler." ifadelerini kullandı. 

"AŞI OLANLAR EN GÜVENLİ GRUP"

Yiyit şunları kaydetti:

"Genel durumda aşı olanlar şu an en güvenli grup, olsalar da çok hafif geçiriyorlar. Yatan hastalar arasında gençlerde bir artış trendi var, çünkü onların büyük bir kısmı aşısız. Aşısız olanlar en büyük tehlike altında olan grup."

KAYNAK: SABAH

 

"AŞISIZ OLANLAR TEHLİKE ALTINDA "

Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı aşılama sürüyor. Aşıların tedariki konusunda yaşanan sorunlar aşılmasına karşın bu kez vatandaşların aşı yaptırmaması salgındaki gidişatı etkilemeye devam ediyor.
Anahtar Kelimeler: "AŞISIZ OLANLAR TEHLİKE ALTINDA "