• BIST 100

  11064,85%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61

Asgari ücrete ara zam için ortak açıklama yaptılar!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bir araya gelerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gündem 10.07.2024 13:32:00 0
Asgari ücrete ara zam için ortak açıklama yaptılar!
Haberi Sesli Oku

 

Açıklamada, 3 konfederasyonun ortak olarak belirlediği 10 maddelik çağrı kamuoyu ile paylaşıldı. Çağrıda vergi adaletsizliği ve asgari ücret zammı öne çıktı.

Yapılan ortak açıklamada, hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, gelir dağılımında ve vergide adaletsizlik gibi sorunların işçiler başta olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilediğine dikkat çekilirken, çalışanların uygulanan politikalar karşısında bir çıkmaz içerisinde olduğunun altı çizildi.

Ücretli çalışanların enflasyonun nedeni değil mağduru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, 3 İşçi Konfederasyonunun “insan onuruna yaraşır bir yaşam ve adil paylaşım” için hükümetten taleplerini ve önerilerini kamuoyu ile paylaştı. 10 maddelik açıklamada çalışanların tüm sorunları gündeme getirildi.

“ENFLASYON İLE MÜCADELE EDİLEREK FİYAT ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”
TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranını yüzde 1,64, altı aylık enflasyonun ise yüzde 24,7 olarak açıklandığı hatırlatılan açıklamada, işçi, memur ve emeklinin maaşlarının bu oranda artırılmasının gerektiği belirtilerek, “İşçinin elde ettiği gelirle zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığı bu dönemde, emekçilerin başta gıda olmak üzere temel harcama kalemlerindeki artış oranları ile TÜİK enflasyon oranı arasında ciddi bir fark ortaya çıkmaktadır. Dar ve sabit gelirli henüz zamlı maaşını alamadan, yaşamını sürdürmek için yapması zorunlu olan tüm harcama kalemlerine zam gelmektedir. Diğer bir ifadeyle, dar ve sabit gelirlinin alacağı zam daha cebine girmeden satın alma gücünü yitirmiş olmaktadır. Bu nedenle, ücretleri enflasyonunun temel nedeni olarak gören yaklaşım terk edilmeli, bilimin ışığında enflasyonla mücadele edilerek fiyat artışlarının önüne geçilmesi sağlanmalıdır” denildi.

“ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ’DAN GEÇERLİ OLMAK ÜZERE ZAM YAPILMASI GEREK”
Türkiye’de çalışanların yarıya yakınının asgari ücret seviyesinde çalıştığına dikkat çekilen açıklamada, asgari ücrete yapılan zammın diğer bütün ücretleri de etkilediği belirtilerek, “İstisnai olması gereken asgari ücret artık ortalama ücret haline gelmiştir. Enflasyonu yükselteceği iddia edilerek asgari ücrete zam yapılmamasını işçilerin kabul etmesi mümkün değildir. Ülkedeki yüksek enflasyonun sebebi dar ve sabit gelirli işçiler değildir. Yüksek enflasyonun sebebi, hızla artan döviz kuru, dışa bağımlı üretim gibi nedenler başta olmak üzere sermayenin bitmek bilmeyen kâr hırsıdır. Açlık sınırı altında kalan asgari ücrete Temmuz ayından geçerli olmak üzere zam yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullanıldı.


Haber Editörü

Eyüp Yaşar

34.9° / 16°

YAZARLARIMIZ

DİĞER HABERLER